Makak
červenolící

Macaca fuscata
Vážení návštěvníci, z důvodu veterinárních opatření, bude výběh koz do odvolání uzavřen, aktuálně také neprobíhají placené zážitkové programy. Zoo je ale pro veřejnost otevřena každý den. Děkujeme za pochopení.
Kmen Strunatci
Třída Savci
Řád
Primáti
Čeleď
Kočkodanovití
Rozměr 76
Hmotnost 9-11 kg
Potrava
listí
výhony
Biotop
hory
lesy (mírné klima)
listnaté lesy
subtropické oblasti
Ohrožení málo ohrožený druh
Rozmnožování

Březost trvá 174 dnů. Matka nosí zpočátku mládě na břiše a kojí je více než 1 rok. V přírodě probíhá většina porodů v období od dubna do září. Pohlavně dospívají ve 3 - 5 letech.

Způsob života

Obývají zalesněné lokality především na vysočinách a nižších horách. Jejich potravu tvoří plody, listy a květy nejrůznějších stromů a keřů. Žije ve skupinách o 20 - 100 členech, sestávajících se ze samic, mláďat a několika samců.

Zajímavosti

Makak červenolící neboli japonský je nejseverněji žijícím primátem, hustá srst jej dobře chrání před drsným podnebím v jeho domovině. V zimě žije i na sněhu, který může být až metr hluboký a teploty zde klesají pod - 15 °C. V pohoří Nagano žije v okolí řady horkých pramenů vyhřívaných blízkou sopkou. V silných mrazech se pak do těchto pramenů chodí koupat a ohřívat. Jeho stavy se odhadují na 35 - 50 tisíc kusů, ale neustále se snižují. Dožívá se až 30 let.

Fotogalerie

Mapa výskytu

Makak červenolící

Audio