Z dotačního programu MŽP jsme v roce 2017 započali realizaci odpočinkové a vzdělávací zóny pro návštěvníky, která má podobu dřevěného altánu umístěného v lesním prostředí. Jeho interiér je doplněn několika typy ptačích budek připevněných na panelech s vizuálem prostředí vhodného pro jejich skutečné umístění.
Vyvěšování ptačích budek v krajině je ukázkovým příkladem, jak může i běžný člověk pomoci stavu naší přírody. Mezi našimi druhy ptáků se vyskytuje velké množství dutinových hnízdičů, kteří vzhledem k úbytku vhodných míst mohou mít výrazně sníženou možnost nalézt prostor pro vyvedení mláďat. Pokud se nemohou rozmnožovat, jejich počty v přírodě klesají. Ptačí budky tak úspěšně slouží jako alternativa umožňující ptákům zahnízdění. Vzhled ptačí budky, velikost jejího vletového otvoru a další náležitosti musí konkrétnímu druhu vyhovovat, aby ji využil. Našim záměrem bylo tak vytvořit stanoviště, které seznámí návštěvníky s různými typy budek, do nichž budou moci nahlédnout na vlastní oči a zjistit, které druhy ptáků je využívají, jak vypadají jejich hnízda a jak se hlasově projevují.
Pro instalaci uvnitř altánu jsme zvolili budky pro sýkoru koňadru, rehka domácího, kosa černého, lejska bělokrkého, sýce rousného a rorýse obecného. Uvnitř těchto budek jsou umístěny makety ptáků vyrobené z plsti v životní velikosti, které návštěvníkům poskytnou přesnou představu o tom, jak dané druhy vypadají a pomocí zvukového zařízení umístěného u budky si lze přehrát jejich hlasy. V okolí altánu jsou ještě rozmístěny sýkorníky, které slouží ptákům k zahnízdění.