Novinky
DALŠÍ MLÁDĚ U GIBONŮ.
SAMICE UKÁZALA MALÉHO LARA!
Zatímco čtyři předešlá mláďata se narodila ve světlé barvě, stejně jako je zbarvený jejich otec, toto mládě je barvy černé, po matce. „První dny po porodu si samice mládě schovávala a nebylo snadné ho vůbec zahlédnout. Aktuálně už je možné občas mládě i vidět. Narodilo se 15. 1. 2023,“ uvádí zooložka Ing. Jitka Vokurková. První samec gibona lara se v olomoucké zahradě zabydlel již v roce 1975, další se objevili v roce 1994 a postupně odchovali v naší zoo celkem 5 mláďat.
KONČETINY DOKÁŽÍ ZÁZRAKY
Tyto opice se pohybují velmi elegantním způsobem, tzv. brachiací, pomocí níž zvládnou překonat vzdálenost až 8 m během jediného zhoupnutí. To jim umožňují paže, které jsou asi o 40 % delší než pánevní končetiny. Giboni mají sedací hrboly, s jejichž pomocí mohou spát ve větvích. Jelikož nemají ocas, rovnováhu udržují rozpaženými pažemi. Z korun stromů slézají jen zcela výjimečně. Pijí dešťovou vodu zachycenou v dutinách stromů, a to zvláštním způsobem-namáčejí si hřbet ruky a kapky pak olizují ze srsti.
OHROŽENÍ
Giboni jsou ohrožováni především ztrátou a degradací životního prostředí, odchytáváni, aby se stali domácími mazlíčky, loveni pro maso a některé části těl se využívají v tradiční asijské medicíně. Přirozeným biotopem pro tyto primáty jsou pralesy v jihovýchodní Asii.
OBECNÉ INFORMACE
Živí se rostlinnou potravou jako jsou různé plody a listy. Ti, kteří si přivstanou, mohou obdivovat giboní zpívání. Označují si tak teritoria a jejich hlas bývá slyšitelný do vzdálenosti až 1,5 km. Přibližně ve věku 7 roků musí rodinu opustit všechna mláďata – v tuto dobu jsou dospělá. Mladé samičky většinou vyhánějí matky, samce zase otcové. V rodině tak většinou zůstává chovný pár s mláďaty různého věku.