Novinky
LEMUŘI KATA MAJÍ POTOMKA
Lemur běločelý, vari černobílý a do třetice lemurů i lemur kata. Ve všech těchto rodinách není o mláďata nouze. Poslední přírůstek hlásí právě jmenovaní lemuři kata. Ti jsou k vidění hned u vstupu do zoo a od pátku 30. 6. jich je o jednoho více. Návštěvníky tak vítají s příznačnou otevřenou náručí a nově i pohledem na svého dalšího potomka. „Mládě se po porodu drží matčina břicha, pije mléko, dokonce se s ní už bylo představit návštěvníkům na komentovaném krmení. Vše nasvědčuje dobrému poporodnímu průběhu,” uvádí zooložka Ing. Jitka Vokurková. Olomoucká zoo chovala lemury kata v letech 1990-1993. Na svou slávu si však museli počkat až do roku 2012, kdy došlo k otevření chovného centra. Od té doby se zde tito lemuři pravidelně rozmnožují a k dnešnímu dni se zde narodilo celkem 39 mláďat.
ZAHRADNÍCI
Lemur kata obývá výhradně ostrov Madagaskar, kde je významným zahradníkem, neboť roznáší semena rostlin, a tím přispívá k obnově flory na Madagaskaru. Většině poloopic kvůli kácení deštných pralesů ale doslova mizí domov před očima a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě.
NOČNÍ PUTUJÍCÍ DUCH
Staří Římané nazývali duchy zemřelých "lemuros“. I vzpomněli si na ně první Francouzi při objevování Madagaskaru, když uslyšeli naříkavé plačtivé hlasy, připomínající lidský nářek, a tak dali jejich původcům právě toto jméno. Slovo "lemur" tedy znamená "noční putující duch", byť je oproti jiným lemurům aktivní ve dne.
OBECNÉ INFORMACE
Žije v početných skupinách až o 30 členech, kterým velí dominantní samice. Mezi jeho typické znaky patří dlouhý pruhovaný ocas, kterým udržuje rovnováhu při skocích, dorozumívá se ním s ostatními jedinci při pohybu ve vysoké trávě a většina z nich, ačkoliv ne všichni, se na něm pyšní 13 černými a 13 bílými pruhy. Živí se zejména lesními plody, ovocem, semeny a výhonky stromů, či hmyzem. Lemuři mívají problémy s termoregulací. Za chladného počasí se k sobě tisknou, aby se zahřáli. Po ránu se snaží ohřát co největší plochu těla slunečními paprsky, sedávají otočení k vycházejícímu slunci s rozpaženými horními Končetinami. Mládě se drží nejprve na břiše matky, po 2 týdnech přesedlá na matčina záda. Samice kojí cca 5 měsíců.