Novinky

02. 06. 2026

Lemuři tmaví ukázali mládě

V olomoucké zoo se návštěvníci mohou těšit na další mládě. V Pavilonu opic se narodilo mládě vzácného lemura tmavého. Díky výrazným rozdílům ve zbarvení samců a samic chovatelé od první chvíle vědí, že jde o samečka. Na rozdíl od loňského roku se o něj nyní starají oba rodiče společně, takže si užívá péči nejen matky, ale i otce, což není u takto mladých mláďat vždy samozřejmostí. Od roku 1995, kdy zoo získala první lemury tmavé z Francie, se v Olomouci narodilo již 33 mláďat.

Lemuři tmaví pocházejí z Madagaskaru, kde patří mezi ohrožené druhy kvůli úbytku deštných pralesů. Samci jsou černí, samice hnědavé s bílou hlavou a břichem. Samice jsou vůči samcům dominantní. Nejaktivnější jsou brzy ráno a večer, přes den odpočívají.

Zajímavostí je, že lemuři využívají toxický sekret mnohonožek k ochraně srsti před hmyzem. Ve skupině komunikují pachovými značkami, hlasovými projevy i řečí těla. Živí se převážně ovocem, semeny, listy a hmyzem a zároveň pomáhají obnově pralesa šířením semen.

Fotogalerie