Novinky
KRÁTKOUCHÁ KOŤATA JSOU SAMCI
Dne 30. 6. 2023 se v Zoo Olomouc narodila dvě koťata kočky krátkouché. Nyní u nich proběhlo první odčervování a mohlo být zjištěno i pohlaví. „Během prvního odčervování mláďat jsme zjistili, že se jedná o dva samečky. Matka si je prozatím stále ještě hlídá v boudičce. Zajímavostí je, že mláďata na rozdíl od předešlých let odchovávají oba rodiče společně,“ popisuje zooložka Ing. Jitka Vokurková. Olomoucká zoo chová kočky krátkouché od roku 1993. Za ta léta se zde narodilo 61 mláďat.
KOČKA, KTEROU OHROŽUJE I JEJÍ KVALITNÍ KOŽEŠINA
V Koreji se ocitá na prahu vyhynutí důsledkem nepřímých otrav. Loví hlodavce, kteří pozřeli jed. Mnohem snadnější je totiž ulovit přiotrávenou kořist, což se ale stává pro kočku velmi nebezpečným. Kriticky ohrožená je také v Japonsku, kde je hlavním viníkem ztráta životního prostředí a automobilová doprava. V letech 1984-1989 byl tento druh v Číně loven pro kvalitní kožešinu. Ročně se exportovalo až 200 000 kůží převážně do Japonska.
OBECNÉ INFORMACE
Kočka krátkouchá neboli amurská je nejseverněji žijící poddruh kočky bengálské. Obývá nehostinné oblasti Dálného Východu, kde mohou teploty spadat až k -20°C. Typickým prostředím jsou pro ni spíše husté lesy. Pohybuje se ale také v údolí řek, lesnatých roklích a pobřežních oblastech. Setkali bychom se s ní ve východní Sibiři, Mandžusku, Koreji a na japonském ostrově Cušima. V neolitické Číně byl tento druh domestikován. Později však byla nahrazena domácí kočkou evropskou. Její tělo kryje hustá srst, jejíž zbarvení zůstává světlejší v zimě, postava je mohutnější než u ostatních poddruhů, má kratší zaoblené boltce, kterým vděčí za své jméno. Loví především na zemi, ale odpočívá v bezpečí na stromech. Hlavní potravu tvoří hlodavci, ptáci, plazi, obojživelníci a mnohdy uloví i malá mláďata kopytníků. Kočka krátkouchá patří ke zvířatům s noční aktivitou. Může dosahovat hmotnosti 6-9 kg. Před zimou většinou přiberou na váze, kterou do jara zase ztratí. Mláďata ve 23 dnech začínají žrát maso a po zhruba měsíci opouští doupě. Dospělí jedinci se dožívají 13 let.