Novinky
Spatřen sumaterský tygr
Po celou dobu svého již téměř desetiletého působení v oblasti ochrany přírody na Sumatře v Indonésii organizace The Kukang Rescue Program, jehož členkou je i terénní zooložka Zoo Olomouc Lucie Čižmářová, spolupracuje s místními obyvateli včetně bývalých pytláků. V rámci monitoringu divokých zvířat instaluje i fotopasti. Tým se nyní vrátil ze své doposud nejnáročnější, nebezpečné a velmi namáhavé výpravy do nitra pralesa. „Když jsme dostali zprávu, že hlouběji v lese u řeky se nachází místo, kde se sdružuje větší množství zvířat, která se sem přicházejí napít a olizovat zde přirozeně se vyskytující minerály, instalování fotopastí se zde právě nabízelo,“ říká Lucie Čižmářová. Úsilí se vyplatilo, fotopasti se podařilo nastražit a ty posléze poskytly unikátní svědectví - kromě samice orangutana sumaterského s mládětem a skupin dalších tamních endemitů se na snímcích objevil i vzácný tygr sumaterský, který je kvůli lovu a úbytku prostředí silně ohrožen a jeho populace je odhadována na posledních 400 jedinců! Na jednom z videí dokonce loví jelena.
CESTOU JEDOVATÝCH HADŮ BEZ SIGNÁLU
Kvůli velmi těžkému terénu, ztížené orientaci, všudypřítomnému pichlavému ratanu si tým prosekával doslova metr za metrem. Utábořil se na břehu velké řeky a pokračovali zhruba 1,5 km proti proudu menší říčky k místu, kde se shlukují zvířata, a tam umístil fotopasti. Z původně jednodenní výpravy se i v důsledku prudkého deště stala nakonec 4denní, neboť cesty se změnily v klouzavé bláto. „Člověk si říkal, že pokud by teď upadl a třeba si zlomil nohu nebo by ho nedej bože uštknul jedovatý had, tak jaká je asi šance na záchranu v oblasti, kde je nulový telefonní signál,“ uvádí Lucie Čižmářová.
OBJEVENÝ POKLAD
Po dvou měsících se tým do lesa vrátil, aby provedl kontrolu fotopastí. Ze tří zůstaly jen dvě – jedna byla odcizena včetně externí baterie zakopané pod zem pravděpodobně pytláky, jelikož běžní lidé takto hluboko do lesa nechodí. Nejspíš se báli, že by byli na snímcích prozrazeni. Na fotografiích ze dvou zbylých fotopastí však čekalo velké překvapení. Kromě skupiny kriticky ohrožených orangutanů sumaterských, včetně samice s mládětem, stáda sambarů indočínských a velké skupiny hulmanů ebenových se před fotopastí prošel také velmi vzácný tygr sumaterský!
LOVEM TÉMĚŘ VYHUBENÍ. JEJICH KOSTI POUŽÍVÁ ČÍNSKÁ MEDICÍNA.
Tygr sumaterský je nejmenším žijícím poddruhem tygra. Ve své domovině je kriticky ohrožen, počet jedinců žijících na území Sumatry se odhaduje na méně než 400. Na samý pokraj vyhubení tygry přivedlo nejen ničení jejich životního prostředí, ale i intenzivní lov. Tygří kosti i jiné části tygřího těla jsou velice ceněným „lékem“ v tradiční čínské medicíně. Tygr také často zahyne v pastech nastražených na jiná zvířata, především divoká prasata, anebo je cíleně zabíjen jako člověku
potenciálně nebezpečné zvíře.