Trenggiling Conservation Program
Luskouni jsou na první pohled unikátní tvorové – jako jediní savci na světě mají tělo pokryto šupinami. Tyto šupiny, stejně jako chlupy, kopyta či nehty jiných živočichů, jsou tvořeny keratinem. Především kvůli nim se luskouni dostali na pokraj vyhubení – některé tradiční africké a asijské kultury totiž věří v jejich údajné léčivé či magické účinky. Přestože neexistuje žádný výzkum, který by jejich léčebný účinek potvrdil. Kromě toho jsou však luskouni i konzumováni – v Africe především jako tzv. bushmeat („maso z lesa“), v Asii jako luxusní delikatesa, symbol bohatství a vyššího společenského postavení. Tito tajemní a málokomu známí samotáři jsou tak v současnosti nejvíce pašovanými savci světa. Dle Červeného seznamu ohrožených druhů Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) patří všech 8 druhů luskounů mezi ohrožené.
V reakci na jejich kritickou situaci vznikl v roce 2021 záchranný program na ochranu těchto unikátních savců na Sumatře v Indonésii nazvaný Trenggiling Conservation Program (trenggiling je indonéský výraz pro luskouna).
Jeho hlavním záměrem je snížení ilegálního obchodu s luskouny a úbytku jejich populací ve volné přírodě, a to prostřednictvím třech hlavních aktivit:
- Osvěta a vzdělávání místních obyvatel s cílem snížit lovecký tlak na volně žijící populace luskounů a zvýšit povědomí o jejich ohrožení, ochranném statusu a mj. také o postizích, které hrozí za porušení zákona – tedy za lov, prodej či nákup luskounů a jejich šupin.
- Spolupráce s místními lidmi na přímé ochraně luskounů. Jedním z příkladů práce s komunitami je zaměstnávání bývalých lovců luskounů jako terénních asistentů projektu, kteří díky této podpoře a spolupráci přestanou luskouny a další ohrožená zvířata lovit, a naopak se stanou jejich aktivními ochránci.
- Výstavba a provoz záchranného a rehabilitačního centra na Sumatře, kam budou ve spolupráci s odpovědnými indonéskými úřady umístěni luskouni zabavení v rámci potírání ilegálního obchodu s chráněnými volně žijícími živočichy. V centru jim bude poskytována veterinární péče a proběhne zde nezbytná karanténa a rehabilitace zabavených luskounů za účelem budoucího vypuštění zpět do volné přírody.
Zoo Olomouc se do podpory tohoto programu zapojuje od jeho samého počátku.
Program je v Indonésii zajišťován indonéskou nadací PASAL Foundation (Yayasan Peduli Kelestarian Satwa Liar, v českém překladu Nadace na zachování divokých zvířat), kterou v roce 2017 založili čeští ochránci přírody. Pod touto nadací vznikl také program na ochranu outloňů - The Kukang Rescue Program, který Zoo Olomouc podporuje od jeho vzniku v roce 2014.
Více informací o záchranném programu Trenggiling naleznete na: www.trenggiling.org