Volný výběh makaků
15. dubna. 2002 byla dokončena a zpřístupněna stavba velkého přírodního výběhu pro makaky červenolící. Návštěvnicky jde o jednu z nejatraktivnějších expozic, doplněná je dřevěnou lávkou zavěšenou 7 metrů nad údolím na ocelových lanech. Lávka je dlouhá 41 metrů. Výběhem mohou odvážnější návštěvníci projít nejprve přes most a pak volně po stezce přímo mezi zvířaty. Na dodržování pravidel nutných pro zachování bezpečnosti návštěvníků i zvířat denně dohlíží služba z řad ošetřovatelů i dalších zaměstnanců zoo. Zvířata jsou tady umístěna celoročně, na zimu zde mají čtyři dřevěné ubikace opatřené topnými palandami. V roce 2006 byly provedeny drobné úpravy výběhu se záměrem zajistit větší bezpečnost návštěvníků a byl vybudován zakrytý východ z lávky, na stezku, po které prochází návštěvníci volně mezi zvířaty na konec výběhu.. Průchozí výběh opic je ve střední Evropě raritou, jiné najdeme až v Holandsku a v Dánsku.
Milovníci vzrušujících zážitků se dočkali! Po několika letech oprav jsme 31. července 2015 v 10 hodin opět zpřístupnili zrekonstruovaný průchozí výběh makaků červenolících. Možnost zvednout si hladinu adrenalinu v krvi průchodem mezi těmito velmi inteligentními primáty se řadí mezi největší atrakce, které Zoo Olomouc nabízí.
Zajímavosti
Makačí útěkáři patří mezi veřejností k nejznámějším zvířatům v historii olomoucké zoo. V roce 2010 se při kácení stromů napadených kůrovcem podařilo dvěma téměř dospělým samcům opustit výběh, což se občas stávalo už dříve. Tentokrát se ovšem, místo obvyklého potulování kolem výběhu a následného návratu zpět, mladíci vydali na delší procházku mimo zahradu. Byli pozorováni v obcích v blízkosti zoo, pak se delší dobu zdržovali v okolí Pohořan. Tam se jednoho dne rozdělili, první zůstal a druhý se vydal plenit zahrádku v Těšíkově. Jakmile si nasadil toulavé boty, nevěděl kdy skončit a do konce roku ušel více než 200 km. Svou turistickou trasu pojal svérázně, z Těšíkova šel na Šumperk, následovalo Rýmařovsko, okolí Lanškrouna, chvíli pobyl ve Svitavách, v Letovicích a také v muniční továrně u Poličky. S příchodem sněhu si oba utečenci vybrali místa v lese s několika pravidelně doplňovanými krmelci v okolí. V tuto dobu přibyly zaměstnancům zoo k běžné pracovní náplni ještě pravidelné výjezdy, které následovaly vždy po oznámení setkání s opicí. Přesto, že lidé popisovali, jak jsou makaci krotcí a nechají se i krmit z ruky, jakmile se k nim přiblížil někdo ze zoo, vzali nohy na ramena a prchli. V února 2011 jsme dostali zprávu, že se makak Šimpy nachází v obci Licibořice ve Východních Čechách, kde komunikoval se starostou. Tehdy narazil na zdatné soupeře, kteří završili jeho 9 měsíců trvající dobrodružství za pomoci hasičů, pracovníků záchranné stanice Pasíčka z Boru u Skutče, Městské policie ve Skutči a veterinárního lékaře. Makaka uspali narkotizační puškou a po té, co usnul na stromě, naložili ho do transportní bedny, odvezli do záchranné stanice a ještě téhož dne předali pracovníkům naší zoo.
Druhý makak Tatin se celou dobu pohyboval po Olomoucku včetně okrajových částí Olomouce a pak se usadil ve vojenském prostoru Libavá, odkud chodily sporadické zprávy o setkání s ním. Poslední rok tyto informace utichly a nemáme povědomí o tom, jestli je ještě naživu.
Otevírací doba výběhu makaků
LEDEN - BŘEZEN:
výběh je zavřený, most je otevřený jen za příznivého počasí
DUBEN - ČERVEN:
výběh je otevřený jen za příznivého počasí od 10:30 do 16:00 h o víkendech a svátcích, ve všední dny je otevřený jen most
ČERVENEC - SRPEN:
výběh je otevřený denně za příznivého počasí od 10:30 do 16:00 h
ZÁŘÍ:
výběh je otevřený jen za příznivého počasí od 10:30 do 16:00 h o víkendech a svátcích, ve všední dny je otevřený jen most
ŘÍJEN - PROSINEC:
výběh je zavřený, most je otevřený jen za příznivého počasí