Historie — 60. léta
V šedesátých letech 20. století byl provoz zoo již zaběhnutý a návštěvnost překročila sto tisíc osob za rok. Provizorní výběhy a ubikace byly nahrazovány novými, z nichž některé zde stojí dodnes v nezměněné podobě. Byly přepracovány první generely výstavby a pokračovalo se v rozšiřování expoziční části zoo. Vznikly výběhy psovitých šelem, výběhy jelenů evropských a východosibiřských, kamzíků, muflonů a řada dalších. Byl rozšířen do té doby jediný vytápěný pavilon opic a koncem šedesátých let vzniklo vivárium a první část pavilonu šelem. Nesmí se zapomenout i na rozšiřování infrastruktury a na stavby v zázemí zoo. Byly provedeny rozvody elektrické energie a vody, postavily se sklady, garáže a dílny nutné pro rozrůstající se provoz zoo, započalo se s budováním parkoviště pro návštěvníky. V letech 1965-1968, kdy se opět uvažovalo o zredukování počtu zoologických zahrad u nás, byla i olomoucká zoo mezi navrženými a měla se změnit v zookoutek. Naštěstí však k tomuto řešení nikdy nedošlo.
Druhové zastoupení se rozrůstalo podle možností ustájení, převážně evropskou faunu chovanou v počátcích zoo vystřídaly exotičtější druhy zvířat. V této době se již dařila odchovávat celá řada druhů zvířat. Největšími lákadly počátku šedesátých let byla mláďata psů dingo, vlků, opic či odchovaná medvíďata. Veterinární službu v této době zajišťoval MVDr. Renda, později MVDr. Bronec. Od roku 1967 do zahrady zajížděl MVDr. Ing. Vojtěch Benýšek CSc. z veterinární nemocnice ve Chválkovicích.
Dobové materiály uvádí, že v roce 1961 zde pracoval zájmový kroužek, v druhé polovině šedesátých let to byly již kroužky dva. Velkou atrakcí od roku 1963 byla dětská jízdárna provozovaná o nedělích a svátcích. V zoo i mimo ni byly pořádány besedy a přednášky doplněné krátkými filmy nebo promítáním diapozitivů. Z této doby je známo také několik druhů plakátů, snímacích obtisků a letáčků. Byly publikovány články v denících Nová svoboda, Svobodné slovo, Práce, Lidová demokracie a Zemědělské noviny, spolupracovalo se i s městským rozhlasem po drátě. Do kin byly zhotovené diapozitivy. O nedělích a svátcích fungovala původcovská služba i se skupinovými výklady. Už tehdy se rozvíjela dobrá spolupráce s výstavištěm "Flóra Olomouc", kdy zoo na tuto výstavu dodala v roce 1967 tři druhy vodních ptáků a jeden druh exotického ptactva. V druhé polovině šedesátých let byl vydán průvodce s mapkou k 10. výročí otevření zoo a o dva roky později následoval další.
Příspěvek do novin z 19. dubna 1962
V posledních dnech zaznamenala ZOO Olomouc na Kopečku další přírůstky. Opičce Růžence patřící k druhu Rhesus se narodil synáček, který očihledě roste a počíná se již stavět na vlastní nohy - jinak je neustále maminkou vláčen v náručí i při šarvátkách se sousedními paviány. Dalším roztomilým přírůstkem malé oslátko s nápadnými ušními boltci. Do třetice jsou to 2 malinká kůzlátka africké kozy kamerunské. Všechna novorozeňata se mají čile k světu a těší se na Vaši návštěvu v ZOO na Kopečku u Olomouce.
Příspěvek do novin z 22. února 1963
Medvíďata v zoologické zahradě na Kopečku u Olomouce
Hnědé medvědici se narodila 8. ledna 1963 dvě medvíďata. Medvědice pečlivě střeží doupě, které téměř neopouští. Medvíďata rostou, jejich kožíšky jsou hnědé a okolo krku mají bílý proužek, který vypadá jako obojek. Od svého pátého týdne již vidí, a když jim to medvědí máma dovolí, vykukují malýma očkama z hlubokého doupěte ze sena a slámy. Medvědice je úzkostlivě hlídá. Při jejich nemotorném pokusu trochu víc vystrčit svá tělíčka z teplého doupěte, přitáhne si je hned co nejopatrněji svou velikou hnědou tlapou. Medvědí tatínek Míša je vyhoštěn z jejich bezprostřední blízkosti, aby se nepletl do výchovy mláďat. Doupě je prozatím mimo přístupnost veřejnosti dosud se nepodařilo malé osídlence vyfotografovat.
Seznam chovaných druhů v roce 1968
Savci | Ptáci | Plazi |
---|---|---|
|
|
|