Duchové si v olomoucké zoo dávali dostaveníčko každoročně, ale letos byli nepochybně v rozpacích. Chyběli jim ti, kteří jim na cestu k návštěvě na tento svět svítili. Naši návštěvníci. Snažili jsme se tedy potěšit alespoň zvířata. Dýňobraní je za námi a na vydlabaných dýních si pochutnali leckteří. „Večer duchů je pro nás svátkem, během něhož zahrada nebývale ožije. Vždy nám skýtá potěšení dívat se na tolik malých i velkých, kteří přijdou v kostýmech a i ve strašidelných maskách jejich tváře zdobí radost. Letos jsme dýně dlabali pouze pro zvířata. Pohled na ně nás rozveselil a jsme rádi, že se o něj můžeme podělit s ostatními,“ dodává mluvčí zahrady Iveta Gronská.
KDO SI POCHUTNAL A NA ČEM
Dýně jsme nejen vyřezávali, ale i dlabali. Vnitřní část dýní totiž ocení jen některá zvířata, a pro ta ostatní sloužila dýně jen jako nový a zajímavý úkryt dobrot. Hodovalo se u opic, hrabáčů, surikat, medojedů. Zlověstné výrazy dýní byly umocněny tu lezoucími červíky, tu roztodivným hmyzem. V některých případech se do útrob dýní umístilo sušené ovoce. Makaky, kotuly a kočkodany zaujala i samotná dýňová semínka.
KDYŽ SI ZVÍŘATA HRAJÍ
Co je vlastně enrichment? Obohacení života zvířat, která nežijí ve volné přírodě. Jde o to, aby se zvířata povzbudila k činnostem, které jsou pro ně blízké a přirozené a rozptýlila se jim pozornost. Do enrichmentu patří vše, co souvisí s prostředím zoologické zahrady, v němž se zvíře pohybuje, s jeho krmením, ale i jeho zábavou. Potrava představuje nejčastější způsob využití enrichmentu. Stačí, když zvíře nedostane svou potravu připravenou do misky a k jejímu získání musí vyvinout činnost a hledat ji. Oblíbeným postupem je třeba zamražení potravy do ledu určitého tvaru. Zvíře se zabaví hned dvakrát – nejprve si s ledem hraje a poté se baví „dolováním“ potravy. Každý tvor si rád hraje. Nejen mláďata. Proto v zoo není nouze o hračky vyrobené doslova „hand made“, které zvířatům připravují zaměstnanci v součinnosti s dobrovolníky.